У зв’язку з російською агресією проти України, науковці США та коаліція Save Our Allies розпочали ініціативу з надання технологій для моніторингу води та її безпечності. Ця ініціатива має два етапи.
На першому етапі було розгорнуто мобільні лабораторії в зонах конфлікту та постраждалих областях. Коаліція разом з українськими партнерами передала апаратуру, технічні засоби. Це дозволило проводити швидку та якісну перевірку води на наявність забруднень та шкідливих речовин.
На другому етапі було запущено формування мережі навчання фахівців для моніторингу безпечності води в більшості регіонів України. У 2023 році було посилено нормативні вимоги до водного сектору в рамках виконання зобов’язань щодо євроінтеграції, зокрема і щодо відповідальності місцевих громад.
Одним з результатів цієї ініціативи було підписання угоди між Західноукраїнським національним університетом та американською компанією Greenwater Marine Sciences Offshore, Inc., яка спеціалізується на наданні суден для наукових досліджень в океані. За угодою, ЗУНУ отримав унікальну техніку для проведення польових досліджень та навчань з питань безпеки водоспоживання.
Сьогодні відбувався огляд готовності до застосування переданої техніки за участі ректора ЗУНУ Оксани Десятнюк, директора Навчально-наукового інституту інноватики, природокористування та інфраструктури Василь Брич та завідувача кафедри екології та охорони здоров’я Леонід Бицюра та завідувача кафедри агробіотехнології Antin Shuvar та співробітники цих кафедр.
На мою думку, Oleksandr Bondar, ця ініціатива з надання переносної техніки є важливою для студентів-екологів, оскільки вона покращує їх можливості вищої освіти. Його тестування та застосування в Тернопільській області дасть змогу використовувати його на звільнених територіях. Спрямоване на збір інформації про проблеми в навколишньому середовищі, спричинені російською агресією проти України. Ця техніка допоможе не лише виявити проблеми в навколишньому середовищі, але й створити юридичну доказову базу для компенсації та репарацій, враховуючи негативний вплив на екологічний стан України.
Дякуємо представникам GMSO і Коаліції Save Our Allies Марком Міллером та Канетом Андервудом за їхню допомогу та співпрацю. Вони також підкреслили важливість цього проєкту для підвищення якості води та здоров’я населення в умовах війни.
Дякуємо ЗСУ за можливість працювати.