У межах реалізації проєкту з виконання наукового дослідження і розробки 2021.01/0416 «Впровадження кліматично-нейтральних інновацій в управління аграрним природокористуванням в контексті еколого-енергетичної безпеки України» у Західноукраїнському національному університеті проведено онлайн-зустріч щодо розгляду питань вирощування біоенергетичних культур, їх використання у відновлювальній енергетиці та створення регіонального “Західноукраїнського агро-енергетичного кластеру”.
Онлайн-зустріч була зорієнтована на залучення до обговорення питань представників науки, органів державної влади та місцевого самоврядування, громадських діячів, керівників аграрних компаній та підприємств. Зокрема, участь у заході взяли представники Управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної військової адміністрації, Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної військової адміністрації, Департаменту агропромислового розвитку Тернопільської обласної військової адміністрації, Сектору з енергоефективності управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, Західноукраїнського національного університету, Навчально-дослідного виробничого господарства «Наука», Тернопільської державної сільськогосподарської дослідної станції, Приватної організації “Українська некомерційна енергетична агенція (м. Львів), НТЦ «Подільський біорегіон» (м. Камянець-Подільський), НТЦ «Біоенергія» (м. Борщів, Тернопільська обл.), НТЦ «Чиста енергія», ГО “Зелена енергія” (м. Буськ, Львівська обл.). ГО «Інститут сталого регіонального розвитку» (м. Тернопіль), «Агенції інвестиційного розвитку громад і територій» (м. Львів), Агрокомпанії «Крона» ( с. Жуків, Тернопільська обл.).
Учасники зустрічі наголосили, що перехід до сталого розвитку в межах уже діючих суб’єктів господарювання вимагає розвитку нових соціально-економічних, організаційно-енергетичних та еколого-технологічних структур, прикладом яких є агро-енергетичний кластер. Кластерний підхід передбачає прагнення до сталого розвитку шляхом довгострокової вигідної взаємодії між соціальними системами (суспільство, наука, бізнес, освіта, місцеві та державні органи влади тощо), економічними системами (виробництво, генерація, перероблення) та екологічними системами, в яких вони функціонують (земельні ресурси, енергетичні рослини, водні ресурси, фауна, ліси).
Підсумком зустрічі стало погодження ініціативи щодо створення регіонального “Західноукраїнського агро-енергетичного кластеру”, робота якого буде базуватися на соціальному, технологічному і екологічному добробуті, а це усе буде забезпечуватися економічною складовою вже наявного агро-енергетичного потенціалу Західноукраїнського регіону. Відповідно синергія всіх учасників кластеру дозволить активізувати спільну проєктну діяльність у сфері біоенергетики, активніше реалізувати наявні бізнес-проєкти та залучати інвесторів до розвитку аграрної та енергетичної галузей регіону.
Унікальність створення агро-енергокластеру та його подальша діяльність базується виключно на організаційно-технічній співпраці, що передбачає перемовини сторін, ділові зустрічі, консультування, надання дорадчих послуг, обговорення бізнес-процесів, проведення семінарів і круглих столів між партнерами, залучення нових партнерів до роботи об’єднання, агротехнологічні, сервісні та інші допоміжні послуги, котрі стосуються безпосередньо усіх учасників агрокластера. Агро-енергокластерна модель передбачає також ефективну та координовану співпрацю з місцевими органами влади (територіальними громадами) і державними органами влади (обласною військовою адміністрацією) у питаннях вирішення енергетичної, екологічної, кліматичної та продовольчої безпеки.
Інформацію підготовлено у межах реалізації проєкту з виконання наукового дослідження і розробки 2021.01/0416 «Впровадження кліматично-нейтральних інновацій в управління аграрним природокористуванням в контексті еколого-енергетичної безпеки України» за рахунок грантової підтримки Національного фонду досліджень України.